نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
روش گندزدایی آب استخر های طبیعی - سایت بهداشت محیط ایران
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

روش گندزدایی آب استخر های طبیعی

روش گندزدایی آب استخر های طبیعی

روش گندزدایی آب استخر های طبیعی هنگامی که نتایج آزمایش های باکتریولوژیکی آب دریا یا رودخانه یا … در محل پلاژ از نظر بهداشتی قابل قبول نباشد، ضروری است. نشان آن است که شنا در چنین آبی خالی از خطر بیماری زائی نخواهد بود بنابراین باید از راه های اساسی و عملی برای رفع آلودگی استفاده نمود. در صورتی که آلودگی در نتیجه ورود بیش از اندازه فاضلاب به دریا باشد کم کردن آلودگی از طریق تصفیه فاضلاب وگندزدایی پسآب آن امکان پذیر است. اگر این کار عملی نباشد باید شنا کردن در چنین شناگاهی را ممنوع ساخت.

 

قبل از استفاده از شناگاه های طبیعی باید نسبت به گندزدایی شناگاه های طبیعی اقدامات لازم را بعمل آورد.

 

در زمینه گندزدائی شناگاه های وسیع تاکنون اقدامات متنوع و گوناگونی در نقاط مختلف دنیا صورت گرفته و روز به روز روش های جدید نیز متداول می گردد ولی چون از بین بردن کامل آلودگی در حجم های زیاد آب با امکانات موجود عملی نیست. لذا منظور از گندزدائی اینگونه شناگاه ها و پلاژها کاهش دادن مقدار آلودگی آب دریا است. بنابراین استفاده از مواد گندزدا وسیله محافظتی برای شناگران در مقابل آلودگی ها محسوب می شود. درنقاطی از شناگاه ها که به سبب دور افتادگی از مسیر امواج و جریان های عادی دریائی آب کمتر مخلوط و زیرورو می شود و اکسیژن کمتری از هوای مجاور می گیرد. آلودگی به علت تراکم بیشتر است. با بررسی های دقیق بهداشتی می توان برنامه گندزدایی نمودن را به نحوی طرح ریزی کرد که با توجه به کلیه جهات مؤثر واقع گردد.

گندزدائی آب، شناگاه های طبیعی با گاز کلر و نمک های آن (هیپوکلریت سدیم و کلسیم) صورت می گیرد. برای گندزدا یی آب دریا روش های مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

  1. پخش محلول کلر بر روی آب شناگاه ها : در این روش محلول کلر که به غلظت های 10تا 14 درصد تهیه شده به وسیله قایق های موتوری یا پاروئی بر روی آب دریا (در محدوده شناگاه) پاشیده می شود.گندزدائی حجم بزرگی از آب بوسیله «کلر با قایق» بطور موفقیت آمیز در بعضی موارد انجام گرفته است. روش کار با قایق، عبارت است از یک قایق که همچنان روی آب حرکت می کند از آنگ از کلر بداخل آب فرستاده می شود.
  2. لوله کشی زیر آبی و تزریق محلول کلر : در این طریقه شبکه لوله کشی وسیعی در زیر آب شناگاه ایجاد می کنند و محلول کلر را در این شبکه به جریان انداخته و در نقاط تعیین شده از زیر آب کلر را به آب دریا تزریق می کنند برای به جریان انداختن این سیستم احتیاج به گردش مجدد آب می باشد که به وسیله پمپ های قوی امکان پذیر است.
  3. لوله کشی زیر آبی و تزریق کلر از گاز کلر : این روش گندزدایی آب استخر های طبیعی شبیه طریقه دوم است با این اختلاف که به جای محلول کلر از گاز کلر استفاده می شود .و از شبکه لوله کشی زیر آب گاز کلر را در نقاط تعیین شده وارد آب دریا می کنند. تاثیر افزودن کلر را به آب شناگاه می توان از زلال شدن و شفافیت آب و نیز از نحوه ظهور یا معدوم شدن الک ها وسنجش کلر باقی مانده در آب تعیین نمود.میزان کلر مازاد یا باقی مانده و در آب شناگاه های محدود را می توان بین 0.3 تا 0.6 میلی گرم در لیتر نگاه داشت. در صورت وجود کلر در آب جلبک ها قادر به رشد و نمو نخواهند بود.
  4. یک روش گندزدایی آب استخر های طبیعی که به صورت متناوب به وسیله هیپوکلریت استفاده می کند، عبارت است از سنگین نمودن کیسه به اندازه کافی به طوری که کلر در اعماق آب آزاد شود. کیسه باید درتمام قسمت های نزدیک کف شناگاه های طبیعی حرکت داده شود تا به خوبی در آب منتشر شود. در انتشار عمودی کلر می توان امیدوار بود که به طور طبیعی انجام پذیرد. کلر مایع معمولاً در دستگاه های گردش مجدد آب به کار می رود ، کلر مایع در واقع همان گاز کلر است که در استوانه ای تحت فشار می باشد.