نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
روش سالمسازی سبزیجات - سایت بهداشت محیط ایران
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

روش سالمسازی سبزیجات

 روش سالمسازی سبزیجات

 

روش سالمسازی سبزیجات : برای جلوگیری از مبتلا شدن به انگلها و یا بیماریهای روده ای حتما" سبزیجاتی را که می خواهیم بصورت خام مصرف نماییم بایستی به طریق زیر سالم سازی نموده و بعد مصرف نماییم :

مرحله 1 -   پاکسازی  :  ابتدا سبزیجات را بخوبی پاک کرده و با آب تمیز شستشو می دهیم تا مواد زائد و گل و لای آن برطرف گردد .

مرحله 2 – انگل زدایی :   بعد از پاکسازی سبزیجات ،  یک ظرف 5 لیتری را پر از آب کنید و بعد به ازای هر لیتر آب 3 تا 5 قطره مایع ظرفشویی داخل آن بریزید و هم بزنید . سپس سبزیجات را داخل کفاب قرار دهید و بعد از 5 دقیقه سبزی را از داخل کفاب خارج کرده و با آب سالم کاملا" شستشو دهید تا تخم انگل ها و باقیمانده مایع ظرفشویی از آنها جدا شوند

مرحله 3 -  گندزدایی : برای ضدعفونی و از بین بردن میکروب ها ، یک گرم ( نصف قاشق چایخوری ) پودر پرکلرین 70 درصد را در ظرف 5 لیتری پر از آب ریخته ، کاملا" حل کنید تا محلول گندزدایی کننده بدست آید . سپس سبزی انگل زدایی شده را برای 5 دقیقه در این محلول قرار دهید تا میکروب های آن از بین بروند .

اگر پودر پرکلرین در دسترس نباشد می توانید از هر ماده گندزدایی کننده مجاز دیگری که در داروخانه ها و مغازه ها وجود دارد طبق دستور عمل مصرف آن استفاده کنید .

مرحله 4 -  شستشو :  سبزی ضدعفونی شده را مجددا" با آب سالم بشویید تا باقیمانده کلر از آن جدا شود و سپس مصرف نمایید .  دانلود فایل روش سالمسازی سبزیجات    


 

سایت بهداشت محیط ایران