نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
دستورالعمل مدیریت پسماند ناشی از سوانح - سایت بهداشت محیط ایران
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

دستورالعمل مدیریت پسماند ناشی از سوانح

سوانح می­توانند حجم زیادی از مواد جامد و مایع  مخرب را که تهدید کننده سلامتی عمومی هستند تولید کنند. پسماند ناشی از سوانح که با وقوع بحران­های مختلف ایجاد می­شوند، در زمان مقابله و مرحله بازسازی نیز، تولید می­شوند. 

خطرات مرتبط با سلامتی عمومی مثل:

-  ارتباط مستقیم با پسماند ناشی از سوانح در خیابان، که ممکن است سبب شود موادی مثل آفت کش ها، بنزین و حلال­ها به طور غیر مستقیم با محل زندگی جانوران جونده و پرندگان تماس پیدا کرده و در نتیجه آن­ها را آسیب­پذیر سازد.

- تلاش­هایی که در جهت امدادرسانی و بازسازی صورت می­گیرد، می­تواند ایجاد کننده موانعی بر سر راه جمعیت ها در مناطق بحران دیده باشد.

- سازه­های ساخت بشر مثل  سیستم های جمع آوری فاضلاب­، یا زمین­های کشاورزی به دلیل داشتن مواد شیمیایی و فلزات سنگین می­توانند سبب آلودگی محیط زیست شوند. ممکن است انسداد فیزیکی در مسیرهای آبی صورت گرفته، محل جمع آوری پسماندناشی از سوانح تحت تاثیر این پدیده قرار گیرد.

- از مواد فلزی و بتن و الوار موجود در پسماند ناشی از سوانح برای بازسازی می­توان استفاده کرد و به این وسیله تاثیرات منفی آن­ها بر روی منابع طبیعی کاهش خواهد یافت.

- بحث ایمنی در مدیریت پسماند ناشی از سوانح یک مسئله مهم در زمان مقابله با بحران­ها است. روش­های مدیریتی می­توانند بر کاهش خطرپسماند ناشی از سوانح و تاثیرات آن بر زندگی و سلامتی موثر باشند.

متاسفانه در زمان مدیریت سانحه مدیریتی بر پسماند ناشی از سوانح صورت نمی­گیرد.پسماند ناشی از سوانح به طور نامناسب در حین تخریب و در حالت­هایی غیرقابل کنترل تفکیک می­شوند. مواد مضر حاصل شده می­توانند مشکلات زیست محیطی با ماندگاری طولانی ایجاد کنند که بر فعالیت­های اقتصادی تاثیر­گذار خواهند بود، علاوه بر این بازیافت پسماند ناشی از سوانح هم خود، هزینه­بر است.

اگر چه مسوولان محلی مسوولیت اولیه جداسازی پسماند ناشی از سوانح را برعهده دارند، ولیکن در بحران­های جهانی، همکاری­های بین­ المللی می­تواند بر مدیریت آن­ها تاثیر­گذار باشد.

این دستورالعمل راهبردهای مدیریت پسماند ناشی از سوانح را در اختیار مدیران و کارشناسان قرار می دهد.

نتیجه تصویری برای دانلود

جهت اطلاع از مطالب به روز سایت به کانالهای ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید.   

(جهت دسترسی به مطالب به روز به سمت چپ سایت بخش آخرین مطالب مراجعه کنید)