نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
بهداشت درآرایشگاه زنان - سایت بهداشت محیط ایران
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

بهداشت درآرایشگاه زنان


بهداشت درآرایشگاه زنان :


وقتی قصد دارید آرایشگاهی را برای آرایش و زیبایی خود انتخاب کنید چه معیارهایی را در نظر می گیرید ؟ نزدیک بودن آرایشگاه به محل کار یا منزل ، پایین بودن قیمت خدمات ، به روز بودن مدل ها و امکانات آرایشی ، با تجربه و باسابقه بودن آرایشگر ، آیا معیارهایی مانند اهمیت به وضعیت بهداشت و رعایت استانداردهای بهداشتی در یک آرایشگاه هم در انتخاب شما تاثیری دارد ؟

اولین مشکلی که در آرایشگاه ها ممکن است به وجود آید بیماریهای ساده مانند تبخال است که ممکن است در صورت یا بدن آرایشگر یا حتی درمحلی که قابل دیدن نیست وجود داشته باشد و در تماس با پوست سالم شما منتقل شود . از سوی دیگر به دلیل اینکه در اثر فعالیت هایی نظیر بند انداختن ، پوست افراد نازک می شود و منافذ پوستی هم باز می شود احتمال انتقال بیماری های پوستی افزایش می یابد . یکی دیگر از بیماریهای ویروسی قابل انتقال از طریق آرایشگاه ها زگیل است که با افزایش سن مقاوم تر شده و به راحتی قابل درمان نیست  .

خطر ایدز در آرایشگاه های زنانه جدی است

 گزارش متخصصان پوست جهان انتقال بیماری ها از طریق آرایشگاه ها امر جدی اما فراموش شده است . تا

قبل از سال 1980 که ایدز شناخته شده نبود ، بیشتر شپش و بیماری های مرتبط با آن از طریق آرایشگاه ها منتقل می شد اما از آن سال به بعد نقش آرایشگاه ها در انتقال بیماریهای خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت B روشن شد . آرایشگرانی که سواد چندانی ندارند و از اصول بهداشتی بی اطلاع هستند موجب ایجاد خطر هم برای خود و برای مشتریان می شوند و این در حالی است که یک آرایشگر آگاه می تواند با دیدن لک ، خال مشکوک ، ریزش مو و تغییرات ناخن تا حدودی به وضعیت سلامتی مشتری خود پی ببرد .

انتقال ویروس ایدز و هپاتیت از طریق بریدگی های جزئی هنگام آرایش مو و ناخن انجام می شود و چنان چه تیغ ، سوهان ، وسایل مانیکور و پدیکور ، قیچی ، موچین و غیره آلوده به این ویروس باشد و از طریق یک خراش پوستی به بدن فرد وارد شود و جان فرد را تهدید خواهد کرد .

اصول بهداشتی در آرایشگاه ها

1- کلیه متصدیان و کارگران موظف اند کارت معاینه پزشکی معتبر در محل کار خود داشته باشند .

2- آرایشگران باید پیش از شروع اصلاح نخ را با الکل ضدعفونی نمایند و جهت جلوگیری از آلوده شدن نخ آنها را در قوطی هایی در بسته نگه داشته و پس از

استفاده هر مشتری نخ را تعویض کرده   تا یک نخ با پوست دو نفر تماس نداشته باشد .

3- برای ضدعفونی کلیه وسایل کار فلزی باید از چراغ الکلی (ترجیحاً فور) استفاده شود .

4- برای کوتاه کردن موها باید از پیش بند یک بار مصرف و شانه شخصی استفاده شود .

5- استفاده از حوله شخصی برای خشک کردن موها الزامی است و استفاده از حوله های موجود در آرایشگاه ممنوع می باشد .

6- استفاده از روپوش کار تمیز به رنگ روشن جهت آرایشگران الزامی است .

7- مش کردن موها اغلب به دو روش انجام می شود با استفاده از کلاه و با استفاده فویل . کلاهی که برای مش استفاده می شود از جنس لاستیک نرم و با ضخامتی متوسط است که آرایشگران موظف اند پس از هر بار مصرف کلاه آن را با مایع ظرفشویی شسته و با الکل ضدعفونی نمایند و برای جلوگیری از چسبناک شدن آن پودر بزنند . استفاده از فویل برای مش کردن بهداشتی تر است چون فویل یک بار مصرف است . اما آرایشگری که با فویل مش می کند باید با تجربه باشد چون فویل حرارتی بیشتر را در خود نگه می دارد و می تواند مو را بسوزاند .

8- سرشویی آرایشگاه ها باید پس از هر بار استفاده شستشو و خشک شود چرا که تمیز بودن سرشویی عامل مهمی در جلوگیری از انتقال بیماریهای پوست و مو و بیماریهای قارچی دارد .

9- در حال حاضر برخی آرایشگاه ها تاتو
می کنند و محصولات چاقی و لاغری و داروهای پوستی تجویز می کنند که تمام این موارد تخلف پزشکی به حساب می آید و یک آرایشگاه فقط حق دارد در چهارچوب وظایفی که از سوی اتحادیه صنف آرایشگران زنانه مشخص شده با توجه به نرخ های تعیین شده اقدام کنند .

 

مشتریان محترم

 

1- از رفتن به آرایشگاه های فاقد مجوز بهداشتی و فاقد تابلو خودداری کنید .

2- هنگام حضور در آرایشگاه سعی کنید وسایل شخصی را با خود ببرید در غیر این صورت از آرایشگر تهیه کنید (شانه و پیش بند)

3- هنگام حضور در آرایشگاه ، آرایشگر باید لباس کار و روپوش تمیز به رنگ روشن پوشیده باشد .

4- هنگام کوتاهی مو از آرایشگر بخواهید قیچی خود را با استفاده از چراغ الکلی ضدعفونی کند .

5- هنگام اصلاح صورت از آرایشگر بخواهید از بندهایی که در قوطی سر بسته است و روی زمین نیافتاده است استفاده کند .

6- هنگام اصلاح ابرو از آرایشگر بخواهید از چراغ الکلی برای ضدعفونی موچین و قیچی کوتاهی استفاده کند و از پنبه تمیز برای تمیز کردن موهای دور چشم استفاده کند .

7- هنگام رنگ زدن مو از آرایشگر بخواهید از پودرهای دکلره بهداشتی استفاده کند

8-  از استفاده کردن از حوله های عمومی در
آرایشگاه ها خودداری کنید .

9- هنگام شستن سر ، سرشویی باید تمیز باشد.

10- هنگام استفاده از شمع به خالی بودن ظرف شمع قبل از استفاده برای شما دقت کنیدجهت دانلود تولبار سایت بهداشت محیط ایران روی تصویر زیر کلیک کنید


(جهت دسترسی به مطالب به روز به سمت چپ سایت بخش آخرین مطالب مراجعه کنید)